FE 180
IEC 60331 – 21 ve 23 Standardı gereği yapılan Yangın Testlerinden; kabloların 180 dakika süre ile akım iletimini (Kablonun devre bütünlüğü veya bu sürelerde kablonun üzerindeki akımı taşıyabilmesi) sağlaması.

PH 30…60…90…120  
EN 50200 Standardı gereği yapılan Yangın Testlerinden; kabloların 30 dakika, 60 dakika, 90 dakika, 120 dakika süre ile akım iletimini (Kablonun devre bütünlüğü veya bu sürelerde kablonun üzerindeki akımı taşıyabilmesi) sağlaması.

E 30…60…90
DIN 4102 – 12 Standardı gereği yapılan Yangın Testlerinden; kabloların 30 dakika, 60 dakika, 90 dakika süre ile akım iletimini (Kablonun devre bütünlüğü veya bu sürelerde kablonun üzerindeki akımı taşıyabilmesi) sağlaması.

CI  
Circuit Integrity (devre bütünlüğü) teriminin kısaltması olmakla birlikte yangına dayanıklı enstrüman kablolarında kullanılan rumuzdur.

 

Topluma açık yapılarda olası bir yangın sırasında insanların can güvenliği, değerli eşya ve cihazların korunması yangına müdahalenin kolaylaştırılması için mutlaka çalışması gereken acil durum emniyet devrelerine enerji ve sinyal taşıyan kablolardır. 

HFFR (LSOH) kablolar yapıları gereği yapıda ortaya çıkacak bir yangın sırasında alevi geciktirebilirler, zehirli ve korozif gaz yaymazlar, duman yoğunlukları düşüktür ancak yalıtımlarının sürekliliğinin devamı gereken elektrik devrelerinde (acil durum emniyet devreleri) kullanılamazlar. Bu devrelerin kabloları HFFR kabloların özelliklerini taşırken aynı zamanda yangın şartlarında belli bir süre yalıtımın sürekliliğini sağlamaları gerekir. Üzerinde taşıdığı enerji ve sinyali, standartlarda ve yönetmeliklerdeki minimum sürelerde taşımalıdır.

Sonuç projelerimizde, yangın esnasında akım sürekliliğine ihtiyaç duyulacak tüm alanlarda yangına dayanıklı kablolarımız kullanılmalı; dumanın tahliyeyi ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek riski bulunan bölümlerde de yine zehirli ve korozif gaz yaymayan HFFR özellikli ürünlerimiz tercih edilmelidir.

Adresli sistemlerde algılama elemanlarının bağlandığı loop (döngü) hatları mevcuttur. Loop hattının sayısı ve kablolama mesafesi kullanılan panele bağlıdır. Bir loop hattına 128 tane adresli eleman (dedektör, buton) bağlanabilir. Loopta bulunan algılama elemanları kendi içerisinde bölgelere ayrılabildiği gibi her bir algılama elemanı üzerinde barındırdığı aderesleme switchi sayesinde panel tarafından bireysel olarak algılanabilir. Yani herhangi bir dedektör algılama yaptığında dedektörün yeri bireysel olarak panel üzerinden tespit edilebilir. Konvansiyonel sistemler ve adresli sistemler uygulama yerlerine göre seçilip boyutlandırılmaktadır. Bünyesinde az sayıda algılama elemanı barındıran sistemler için konvansiyonel elemanlar yeterli olmakta ve ucuz çözümler sunmaktadır.

Sistemde kullanılan algılama paneli , algılama elemanlarının bağlandığı bölgelerden oluşmaktadır. Bölge sayısı panelin kapasitesi ile ilgilidir. ( 2….64) Her bölgeye 20 adet algılama elemanı (dedektör) bağlanabilir. Panel ayrıca yangın ihbar butonları ve sirenlerin bağlanacağı giriş ve çıkışlara sahiptir. Herhangi bir dedektör algılama yaptığında veya yangın ihbar butonuna basıldığında, söz konusu algılama elemanı panel üzerinde hangi bölgeye ait ise o bölgeden uyarı sinyali gelir. Örnek olarak : 20 dedektörün bağlı olduğu bir bölgedeki herhangi bir dedektör algılama yaptığında o bölgeden uyarı gelecektir. ( Ama uyarının hangi dedektörden geldiği belli olmayacaktır.)

Geçiş Kontrol Sistemleri ile, çalışanlarınız kolaylıkla firmanızda yetkileri olan yerlere girip çıkabilirken, kapılarınız davetsiz misafirlere sürekli kapalı olacak.Günümüzde geçiş kontrol sistemleri sadece kapıları açıp kapamaktan çok daha gelişmiş fonksiyonları yerine getirmektedirler. İşyerinizin büyüklüğüne bağlı olmaksızın, tüm giriş çıkışların sizin istediğiniz gibi olmasını sağlayabileceğiniz, sizin için çalışan sistemler kurabilirsiniz.

Personel kimlik kartları, biyometrik tanımlama öğelerini, giriş-çıkış anında kart okuyucu cihazlara tanıtılması ile personel hareketlerinin takip edilmesi , işletmenin çalışma prensiplerine göre puantaj hesaplarının yapılması,maaş hesaplaması,geç gelen veya erken çıkan personelin izlenmesi ve raporlanması, aynı zamanda da giriş-çıkış güvenliğinin sağlanmasına olanak tanıyan sistemdir.

Herhangi bir PC veya ekstra bir kontrol modülüne ihtiyaç duymadan başlı başına çalışan sistemlerdir. Bir okuyucu ve bu okuyucuya bağlı elektrikli bir kilit sisteminin kumanda edilebilmesi esasına dayalı olarak çalışır.Okuyucuya daha önceden tanımlanmış personelin geçişine olanak verir.Tanımlanmamış kişilerin ise geçmesini önler.

Bu durumda, siren içerisindeki akü devreye girer. Aküsü bitene kadar çalmaya devam eder.

Hareket dedektörlerinin hayvan algılamayan modelleri mevcuttur. Fakat alarm sistemi kurulu iken evin içinde evcil hayvanların ve kullanıcıların rahatça dolaşılmasını isterseniz, manyetik kontakların ağırlıkla kullanıldıkları bir sistem tercih edebilirsiniz. Bu konuda, sistemi tasarlamaya gelen güvenlik danışmanlarımız size yol göstereceklerdir.

AHD (Analog HD Kamera) Nedir?
AHD kamera, analog CCTV altyapısını kullanarak 720p ve 1080p çözünürlükte görüntü elde edilebilen gelişmiş bir teknolojidir. 2014 yılı sonlarında duyurulan AHD teknolojisi, koaksiyel kablo üzerinden aktarılan analog video sinyalinin, AHD-DVR dijital kayıt cihazı tarafında işlenmesi esasına göre çalışmaktadır. AHD kamera teknolojisi geleneksel analog güvenlik sistemleri ile aynı altyapıyı kullanmakta olup HD kalitesinde yüksek çözünürlükte görüntü vermesi ve ekonomik bir sistem olmasından ötürü müşterilerin tercih sebepleri arasındadır.

AHD kamera sisteminin stabil çalışmasının yanı sıra diğer bir avantajı da, mevcut CCTV analog kamera sisteminizin kablolamasını değiştirmeden mevcut kameralarınızı AHD kameralarla, mevcut DVR kayıt cihazının da AHD-DVR kayıt cihazı ile değiştirmesi yeterlidir. Bu nedenle mevcut güvenlik sisteminizin AHD teknolojisine geçirilmesi oldukça düşük maliyetlerle gerçekleştirilmektedir.

Kamerabayi.com sitesinden aldığınız bütün ürünler 2 Yıl birebir değişim garantilidir. Ürünler ile ilgili, darbe ve elektrik akımı hataları dışında kalan tüm konularda ürünleriniz garanti kapsamındadır. Arızalı ürününüzü  KARGO firması ile bize göndermeniz durumunda en kısa sürede teknik servis ürününüz incelenip, yenilenerek size gönderilecektir. 
 

2 – 3 Yıl öncesine kadar bu soruya kesinlikle hayır edilemez cevabı verilirdi. Şu anda Alarm Sistemi veya Elektronik Güvenlik Sistemi kurulan mekanda telefon hattı olmasa da Alarm izleme merkezinden takip edilebilir. Bu Gprs Online modül adını verdiğimiz bir modülün üzerine sim kart takılması suretiyle mümkün olmaktadır. Bu modül sayesinde artık telefon hattı olmayan mekanlardaki alarm sistemleri Alarm Takip Merkezine kolaylıkla bağlanarak takip edilmektedir.

Bu modül sadece telefon hattı olmayan yerlerde değil aynı zamanda telefon hattı sabotajlarına önlem almak amacı ilede kullanılmaktadır.Alarm gözlem merkezlerine her dakika sinyal gönderek hat güvenliğini sağlamkta sabotaj ihtimallerini minimuma indirmektedir.

Ürünle ilgili bazı teknik bilgiler aşağıda verilmiştir.

 • Gprs Online Alarm Takip Kontrol Modülü
 • Alarm Panelinden gelen tüm sinyalleri Alarm Haber alma merkezine Rapor edebilir
 • GPRS Data kanalını kullanarak yüksek hızda veri aktarımı sağlar
 • GPRS Data kanalı kullanıldığı Taktirde düşük haberleşme Maliyeti sağlar
 • Bord üzerinde 4 Programlanabilir Giriş
 • Bord üzerinde 4 Programlanabilir Çıkış
 • SurGard Sistem III / II Receiver lar ile uyumludur
 • Kesintisiz Hat güvenliği Sağlamaktadır

Trium Güvenlik Teknolojileri olarak Ajax Kablosuz Alarm sistemlerinin satışı ve montajını yapıyoruz. Ajax alarm sistemi tamamen kablosuz çalışma özelliğine sahip profesyonel ev ve iş yeri alarm sistemleridir. Cep telefonu ile tam kontrol sağlanabilen ajax alarm sistemi İnternet ve GSM Sim kart ile çalışabilmektedir.


Komple Çözüm

Ajax Starter Kit, tesisinizi korumak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Hassas dedektörler içerideki hareketi izlerken, güçlü bir alarm paneli ise onları dış dünyaya bağlar.

Kolay Kullanım

Cep telefonunuza yüklene ajax alarm uygulaması ile birkaç tıklamayla Ajax alarm sistemi etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilir, yeni bir dedektör ekleyebilir, ve sistemin ayarlarını yapabilirsiniz.

Güçlü performans

Alarm paneli çalışma mesafesini açık alanda yaklaşık 2.000 metre, kapalı alanlarda yüksek çekim mesafe gücüne sahiptir.

Şık Tasarım

Ultra ince alarm paneli tasarımına sahip ajax alarm sistemi alarm paneli 4 cm’den kalın olmayan zarif bir tasarıma sahiptir.

Alarm paneli üzerinde kablolu ethernet girişi, kablosuz özelliği ve GSM modülü tümleşik yapıda olup tam koruma sağlar.

7 yıla kadar pil ömrü

Ajax alarm sistemi dedektörleri , enerji verimliliğini göz önünde bulundurarak geliştirilmiştir.

Hızlı Kurulum

Birkaç saat içinde profesyonel seviyede kurulum
Ajax dedektörleri kutudan çıktıklarında kuruluma hazırdır.
Adım adım etkileşimli öğreticiler, kurulum ve özelleştirmeyi olabildiğince kolay hale getirir.

Akıllı Yerleştirme

SmartPlacement teknolojisi, dedektörleri yerleştirmek için mükemmel yeri seçer ve SmartBracket montajları dakikalar içinde profesyonel kalitede bir kurulum sağlar.

Binaların kullanım sınıfına göre satın alımı yapılan sistemlerin, tehlike anında önce insan sağlını, devamında da mal koruması yapacak şekilde tasarlanır. Farklı cihazların deprem ve yangın anında gerekliliğine göre çalıştırılması ya da durdurulmasına denir.

• Yanıcı malzeme bulunmayan yada çöp depolama amacıyla kullanılmayan banyo, duş, yıkanma alanları ve tuvaletler.
• Döşeme, tavan yada duvarlardan geçiş yerlerinde uygun şekilde yangına karşı korunmuş olmaları ve yangın tecridine sahip olmaları kaydıyla ve acil durum sistemlerine ait kabloları içermemeleri kaydıyla kesit alanı 2 m² den az olan yatay ve düşey şaftlar.
• Çatısız yükleme sundurmaları.
• Brüt hacmi 20 m3’ten küçük havalandırmasız, donmuş gıda depoları.

Almış olduğunuz terminal cihazı için personel takip sistemi yazılım hizmetimizi kullanmanız gerekmektedir. Yazılım hizmeti sayesinde giriş-çıkış bilgilerini görüntüleyebilir, maaş hesaplayabilir ve kapı kontrol gibi farklı işlevleri yerine getirebilirsiniz. Personel takip etmek için yazılım hizmetinize ihtiyacınız vardır.

Parmak izi tarayıcı sistemi  kararlaştırılan noktaya kurulduktan sonra PDKS yazılımı ile iletişimi sağlanır. Parmak izi tarayıcı üzerindeki sensör ile parmak izini elektrik dalgaları aracılığıyla tanımlar. Tanımlanan parmak izi hafızadaki kayıtlı parmak izleri ile eşleştirilir eğer tanımlanan parmak izi hafızadaki parmak izlerinden biri ile eşleşirse tanımlanan görev yerine getirilir. Bu görev örnek olarak parmak izi tanımlanan personelin işe giriş yaptığının kayıt altına alınması olabilir. Kayıt raporları isteğe bağlı belirlenen zaman aralıklarında PDKS yazılımına aktarılabilir.

Tüm personelin işe giriş ve çıkış saatleri buna örnek gösterilebilir. 

İşletmelere sunabileceği raporlar; 

 • Personel listesi raporu
 • Fazla mesai veya eksik çalışma raporu
 • Gelen ve gelmeyen personellerin raporu
 • Aylık giriş çıkış raporu 
 • İzinli personellerin raporu 

Soğutma sistemi elemanlarının iki ya da daha fazla gövde içine yerleştirilmesi ile oluşan cihazlara "Split Klima" adı verilir. Split kelimesinin anlamı, ayrık, bölünmüştür. Soğutma sistem elemanlarının ayrı gövdeler içinde olması kullanıcıya avantaj sağlamaktadır. Kompresör, genleşme elemanı ve kondenser (yoğuşturucu) dış üniteye yerleştirilmiştir. Evaporatör (buharlaştırıcı) iç ünite adı verilen gövde içine yerleştirilerek bu tip klima ortaya çıkmıştır. En büyük avantajı, ses kaynağı olan kompresörün ayrı bir gövde ile dış ortamda kalması ve iki ünite arasındaki bağlantının soğutucu akışkanın geçeceği bakır borular ve sinyal hattı ile yapılabilmesidir.

VRF sistem, yani Variable Refrigerant Flow (Değişken Soğutucu Debili Sistem), günümüz akıllı binalarının ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen; bir dış ünite ile gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleridir. VRF klima sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri , lüks apartmanlar, villalar, restoranlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır.

Split klima 4 ana elemandan oluşur. Bunlar kompresör, kondenser, genleşme valfi ve evaporatördür. Bu elemanlar birbirine bağlanarak bir çevrim oluştururlar. Bir arabaya yakıt koymak gibi soğutma çevrimi kapalı döngüsünde soğutucu akışkan hareket eder. Soğutucu akışkan olmazsa soğutma işlemi de gerçekleşmez. İklimSA'nın satışını yapmış olduğu klima ürünlerinde çevre dostu R410A soğutucu gazı kullanılmaktadır. R410A soğutucu gazın içerisinde Klor (Cl) elementi bulunmadığı için ozon tabakasına zarar vermemektedir. R410A ozon tüketim katsayısının sıfır oluşu ile çevre dostu bir gazdır.

Inverter, yüke göre kapasite değişimi ve enerji tasarrufu sağlayan bir sistemdir. Inverter klimalar kapasitesini ortamda ki ihtiyaca göre ayarlayarak enerji tasarrufu sağlar. Aynı zamanda bu özelliği sayesinde ortamın ihtiyacı azaldığında kapasitesini düşürerek oda sıcaklığını sabit tutar. Inverter olmayan klimalar ise odayı ayarlanan sıcaklığa ulaştırdığında durur. Kapasitesi sabit olduğu için enerji sarfiyatı değişmez.

Klima işletim maliyetinin azaltılması ve gerekli verimin alınabilmesindeki anahtar işlem ısı yüklerinin azaltılmasıdır. Kullanımda olmayan odaların lambalarını kapatın. Açık kalması durumunda gereksiz yere ısı üreterek klimanızın daha fazla çalışmasına yol açar. Doğrudan güneş ışığından korunmak için perde, panjur, tente, vb. kullanarak basit önlemler alınız. Bu odanın daha serin olmasını sağlayacaktır. Yazın öğleden sonraki zamanlarda klimatize edilen mekândaki aktivitelerinizi minimize etmeye ve kapısını açmamaya çalışınız. Bu soğuk havanın dışarıya kaçmasına, sıcak havanın içeri girmesine yol açar. Klima işletim maliyetinin azaltılmasında en etkili yollardan biride termostat ayarıdır. Termostat ayarınızı soğutmada 1°C veya daha fazla yükseltin, ısıtmada ise 2°C veya daha fazla düşürün. Soğutmada yükselteceğiniz termostat sıcaklığı ile mevsimlik %10’a varan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Klimanızla birlikte mümkün ise tavan tipi veya taşınabilir fan kullanınız. Bu birkaç derece daha soğuk hissetmenize neden olur. Bu sayede termostat ayarınızı biraz daha yüksek tutarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Klima filtrelerinin temiz olduğundan emin olun. İki haftada bir kontrol edin. Kirli filtreler soğutma ve ısıtma verimliliğini azaltır. Klima çalışırken kapı ve pencereleri kapatın. Mutfak ve banyo havalandırmalarını çalıştırmayın. Sızdırmazlık sağlamak için pencere ve kapılara tedbir alın. (Bant çekmek gibi). Eğer klimanızın yeterli derecede soğutma veya ısıtma yapmadığını düşünüyorsanız hemen yetkili servisinize kontrol ettiriniz. Bu durum elektrik faturasının aşırı derecede artmasına yol açabilir.

Isıtmanın devamlılığı için klimalar, dış ünitede dolaşmakta olan soğutucu akışkanın sıcaklığını, daima “dış havadan düşük” tutmak zorundadır.

Dış hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte dış eşanjör üzerinde yoğuşan su buharları, fırsat bulamadan katılaşır ve buzlanma başlar. Buzlanma arttıkça ısı transferi güçleştiğinden verim düşer (klima dış ortamdan ısı alamaz). Dış ünitenin, üzerindeki buzu çözebilmek için klima zaman zaman ters çevrimde çalışır (soğutma modunda). Bu işleme “defrost” denir. Bu normal bir işleyiştir.

R32 soğutucu, difluorometan olarak da bilinir ve HFC soğutucu akışkan ailesine aittir. Bu gaz, düşük Küresel Isınma Potansiyeli (GWP) nedeniyle tercih edilen gaz olarak R-410A ve R-407C gibi diğer gazların yerini almaya başlamıştır. Ozon Tabakasına zarar vermez (ODP=0). R410A’ya göre daha yüksek enerji verimliliğine sahiptir. Diğer soğutucu akışkanlara göre daha az soğutucu akışkan kullanımı mümkündür. Tek bileşenli bir akışkan olduğu için geri dönüşümü ve yeniden kullanımı kolaydır.

R-32 için montaj ve servis hizmetleri R-410A ile oldukça benzerdir. Çalışma basınçları hemen hemen aynıdır (dizayn basıncı R-410A: 4.15 MPa, R-32: 4.29 MPa). R-32 hem sıvı hem de gaz fazında şarj edilebilir.

Elektronik cihazlar açılırken çok fazla enerji tüketir. Bu sebeple klimanızı kısa aralıklarla çalıştırmak yerine ihtiyaç duyduğunuz süre boyunca kesintisiz çalışır halde tutmanız performans ve enerji verimliliği açısından daha faydalı olacaktır. Ayrıca, Arçelik klimalarda bulunan Enerji Kontrol özelliği sayesinde %40’a varan oranlarda enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Klasik klimalar oda sıcaklığı istenilen değere geldiğinde dururlar. İstenilen oda sıcaklığına tekrar ulaşmak için fazla enerji harcarlar.

Şu an da yenilenebilir enerji kaynakları arasında en ucuz enerji güneş enerjisi ile üretilmektedir.

Kurulan sistemin bakım maliyetleri çok düşüktür. Çatı gibi atıl durumda olan bir alanın değerlendirilmesini sağlar.

Fabrikanızın bahçesinde bulunan bir rüzgar türbinine göre çok çok güvenlidir.

Sessiz sedasız görevini yapar. Size elektrikten tasarruf sağlatırken onun orada olduğunu hatırlamazsınız bile.

Şebeke bağlantılı sistemler adından da anlaşılacağı üzere sistemin ulusal elektrik şebekesine bağlı olduğu sistemlerdir ve izin sürecine tabidir.
Şebeke bağlantısız sistemler ise ulusal şebekeye bağlı olmayan , jeneratör gibi düşünülebilecek sistemlerdir.

Şebeke bağlantısı olan yerlerde şebeke bağlantısız ( akülü ) sistemi tercih etmek maliyet açısından uygun değildir. Akü maliyetleri yüksek olduğu gibi en iyi akünün ömrü maksmum 5 yıldır.

Akülü sistem şebeke elektriğinin olmadığı , elektrik getirmenin çok pahalı olduğu yerlerde tercih edilmelidir.

Mono kristal

Şu an için en verimli panel çeşididir. Verimleri %24 lere kadar çıkabilmektedir. Olumsuz yönü gölgelenme durumunda paneli oluşturan hücrelerin tamamının etkilenmesidir. Poly kristale göre havadaki ısı değişimlerinden daha fazla etkilenirler. Fiyatları poly kristale göre watt başına 5-6 dolar/cent daha yüksektir.

Poly kristal

En ekonomik panel çeşididir. Isı değişimi ve gölgelenmelerden mono kristale göre daha az etkilenirler. Verimleri mono kristale göre düşüktür. %19 verime ulaşabilirler.

Thin film

Estetik beklentisi olan yerlerde tercih edilir. Verimleri %12 ye kadar yükselmiştir. Gölgelenme ve ısı değişimlerinden az etkelenen panele çeşididir. Verimleri düşük olmasına rağmen fiyatları düşük değildir.

 

Kış aylarında panellerin ürettiği enerji düşse de , güneşli havalar da panel verimlilikleri daha yüksektir. Bunun sebebi ise havanın soğukluğundan dolayı panellerin ısınmamasıdır.

Elektrik üretimlerinin ne kadar düşeceğine gelirsek; bu konuda net bir şey söyleyemeyiz. Temmuz ayı ile ocak ayını mukayese edersek Temmuz ayında 100 birim enerji üreten bir sistem Ocak ayında yaklaşık 35 birim enerji üretir.

Kapalı devre televizyon için kullanılan genel bir kısaltmadır.

Öncelikle Ücretsiz Keşif Formumuzu doldurabilir yada bizlere 0232 441 71 74numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz. Uzman teknik ekibimiz yerinde keşif yaparak sizlere uygun olan kamera çözümlerini birlikte değerlendirebilirsiniz. Uygun olan seçiminiz doğrultusunda iş programına göre montaj kurulum ve kullanım eğitiminden sonra sizinde artık bir kamera sistemine kavuşmuş olursunuz.

Kamera sisteminizin ücretsiz  merkezi izleme yazılımı ile tüm şubelerinizi tek ekranda izleyebilirsiniz

 

Access Kontrol veya diğer adıyla Geçiş Kontrol sistemi geçiş yapılan kapıların veya noktaların kısıtlı olarak erişime izin verilmesine işlemine verilen isimdir. Genel olarak kullanımları arasında plazalar, halka açık alanlar, stadyumlar, avmler ve daha birçok alan örnek verilebilir.

Evet, yeni bulut teknolojisi ile artık bu mümkün, sabit (statik) ip olmadan da izleme olanağınız var. Hem mobil telefonunuzdan hem de bilgisayarınızda izleme yapabilirsiniz.

Kamera sistemi kurulumu için en önemli kriter doğru firma ve doğru ürün seçimidir. Kamera sistemi satınalması nihai ürün satınalması gibi olmadığı için, hizmet satınalması da yaptığınızı unutmamalısınız. Kamera sistemi kurulumu yapan firmanın önceliğinin sizi referans müşteri durumunda tutabilecek hizmeti verebilmesidir.

Kamera sistemi kurulum süresi yapılacak kablolama hizmeti ile doğru orantılıdır. Seçtiğiniz ürünlerin kamera sistemi kurulumu yapılmadan önce test edilmesini isteyebilirsiniz. DVR kayıt cihazı HDD takılı ve ayarları yapılı halde, kameralar yaşlandırma testine tabi tutulup denendiği halde kurulum ortamına getirildiğinde cihaz kaynaklı gecikmeleri önlemiş olacaksınız.

Kamera sistemi kurulumu için yapılan dış ortam kablolamasında mutlaka kangal boru ve yeterli ATU kullanılmalıdır. Bu şekilde kablolamanın çevresel etkilerden korunmasını ve okstlenip kısa sürede devre dışı kalmasının engellenmesi sağlanabilir.

Kamera montajı mutlaka demir yüzeyden izole edilerek yapılmalı, bu şekilde kısa devre kaynaklı arıza ihtimali azaltılmalıdır. Bu konu ürününüzün garanti şartlarını koruması içinde önemlidir.

1)Kaç adet kamera kullanarak kamera sistemi kurdurmalıyım?

Kameralar için kritik noktaları sizde kolaylıla belirleyebilirsiniz. Kapı giriş çıkışları, para hareketi olan noktalar, müşteri hareketliliği olan noktalar, güvenlik personelinin gözetiminden uzak bölgeler en temel kamera sistemi seçim noktalarıdır.

Kamera sistemini oluşturan kameraların yerleri belirlenirken önüne ilerde engel oluşturmayacak noktaların seçilmesi ve kamera sisteminin arkadan ışık alacak şekilde konumlandırılması önemlidir.

2)Kamera sistemi mpeg4, Mjpeg, H.264 kayıt türünde olsa olur mu ?

Kamera sisteminde en güncel kayıt teknolojisi h.265+ kayıt teknolojisidir. Kamera sisteminde DVR ya da NVR seçiminde mutlaka h.265+ dvr kayıt cihazı talep edilmelidir.

Kamera sistemi için seçtiğiniz kayıt cihazında öncelikle bağlanabilecek kamera sayısı, kayıt teknolojisi, kayıt çözünürlüğü, veri aktarım hızı, kaç hdd slotu olduğu, dijital analiz özellikleri fiyatta belirleyici noktalardandır.

Kamera sistemlerinde kullanılan aksesuarlar başta önemsiz görünsede kalitesiz aksesuarlarla kurulan kamera sistemi yaptığınız kamera sistemi yatırımından verim almanıza engel olacaktır.

Hayır.Sistem harekete bağlı kayıt yaptığı için hareket yoğunluğu zamanla değişmektedir.Dolayısıyla harddisk te kapladığı alan miktarı da değişmektedir.Bu nedenle kayıt süresini bazen 12 bazen 20 gün olarak görmeniz normaldir

Kapasite montaj yapılacak mekânın bulunduğu bölgeye, yapı malzemesine, pencere alanına, güneş ışığı alma miktarına, ortamda bulunan kişi sayısına, ek ısı kaynaklarına ve alanın büyüklüğüne göre yetkili kişiler tarafından hesaplanır. Size uygun klima seçimini yapabilmek için İklimSA web sitesinde bulunan "klimanızı birlikte seçelim"programından veya İklimSA bayilerinden destek alabilirsiniz.

2.1 mm 1/3 150 Derece
2.5 mm 1/3 130  Derece
2.8 mm 1/3 115  Derece
3.6 mm 1/3 96  Derece
4     mm 1/3 78  Derece
6     mm 1/3 53  Derece
8     mm 1/3 40  Derece
12   mm 1/3 23  Derece
16   mm 1/3 17  Derece
3,5-8mm Varifocal 1/3 96  Derece    - 45  Derece
6-15 mm Varifocal 1/3 54  Derece    -23  Derece